מציאת האיזון בין הזמן למשפחה והזמן לעסק:

כתבה: ענת אשד – סדנאות העצמה אישית לנשים   www.anateshed.co.il

הרבה מאוד  בעלי עסקים עצמאיים מדווחים על כך שהם  חווים  מצבי תסכול ביכולתם לעמוד מול דרישות הבית והעבודה גם יחד.

מדובר בשני גורמים מרכזיים שנדרש להשקיע בהם את מאת האחוזים.הקושי בא לידי ביטוי במיוחד כאשר מרגישים נשאבים ונקרעים בין המחויבות לעסק ולפרנסה מול המחויבות הדאגה והמסירות לילדים ולמשפחה.

רוב השכירים מכירים היטב את מסגרת השעות והמחויבות לעבודה, מאפשרים לעצמם להניח את העט  (כמובן עט מטפורי כי הכוונה לכל חפץ שקשור בעבודה) ולעזוב  בשעה ידועה כדי להגיע הביתה.   לעומתם,  בעל עסק יכול למצוא את עצמו נדרש לפתור בעיות פתאומיות ודרמטיות בשעות לא צפויות על חשבון ההתחייבויות למשפחה. לעיתים-   בל"תם (אירוע בלתי מתוכנן) מצד הילדים עלול לגרור אחריו שעות של התעסקות   בלי לפתור ולענות על הצרכים של העבודה.

גם ללא אירועים דרמטיים הצורך לנהל 2 מערכות חשובות במקביל יכול לגרום לתופעות של לחץ נפשי – תחושת תסכול- ורגשות אשם.  לצערנו, בחברה הפוסט מודרנית - האוכלוסייה שמתמודדת עם הקשיים היא עדיין אוכלוסיית האימהות. נכון שישנה מגמה של שיפור, הרבה מאוד גברים שותפים שווים בגידול הילדים- וזו  בהחלט מגמה חיובית- אך עדיין רוב האימהות הן אלה שעושות את הג'אגלינג הכמעט בלתי אפשרי של עבודה והורות.

מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב?

  • ללמוד לקבל עזרה בעבודה ובבית.  להשתמש בoutsourcing - -מיקור חוץ.  להבין שאי אפשר להיות סופרמן- או יותר נכון- סופרוומן.  לשלם על העזרה גם על חשבון הקטנת הפרנסה. לזכור שהורה שהתמוטט לא יצליח להביא שום פרנסה.

 

  •  להבין שככל שהילדים יותר קטנים הם יותר זקוקים להורים.   זה לא אומר שצריך להקפיא את      הקריירה והעבודה- אבל אין מה להשוות בין הצרכים של ילד בן שנה לבין ילד בין 10. ככל שהילדים גדלים – גדל הזמן שניתן להשקיע בעסק.  
  •   
  •  כתיבת בוקר.  את הרעיון קיבלתי  מג'וליה קמרון שכתבה את הספר "דרך האמן" ואני מלמדת אותו  בסדנאות להעצמה אישית  שאני מעבירה לנשים. מזה כ- 10 שנים שאני כותבת כל בוקר 3 עמודים. הכתיבה – כפי שמעידות גם הנשים שלומדות אצלי- גורמת להן להיות הרבה יותר ממוקדות במהלך  כל היום.  הכתיבה אינטואיטיבית ללא צנזורה. הכתיבה משחררת מחסמים והיא עוזרת גם בתכנון אפקטיבי של שאר היום.

  •  לאחר כתיבת הבוקר מומלץ לתכנן את מהלך היום. להכין רשימה של דחוף וחשוב. להכניס לרשימה את הצרכים של העבודה הצרכים האישיים והצרכים של שאר בני המשפחה.  להתחיל עם הדחוף- ולהמשיך לעשות את הדברים החשובים. לזכור להיות סלחניים כלפי עצמנו אם לא הספקנו. ללמוד להכין רשימה הגיונית בהלימה לכוחות וליכולות.

  •  לרווחה הנפשית  למצוא את המקום שמטעין אותנו. אם זה ספורט- סרטים- טיולים או חברים. למצוא במהלך השבוע שעה אחת לפחות  ולהקדיש לעצמנו.  זו אחת המשימות שלכאורה נראית פשוטה- אבל מדהים עד כמה היא כמעט בלתי אפשרית.  אני פוגשת נשים שעוברות תהליך של צמיחה רק מהרגע שהן מצליחות למצוא את השעה לעצמן.  

  • ללמוד להציב גבולות.  כשנמצאים בבית להחליט להתנתק מהעבודה ולהיפך.   במקביל ללמוד להיות כאן ועכשיו. אם אנחנו בבית- להיות במאת האחוזים בבית. ולהיפך.  


      לסיכום:   כמו בכל דבר בחיים גם האיזון  הוא  מאזניים שמתייצבות תוך  תהליך של למידה והתנסות.  אם תחפשו את האיזון- סביר להניח שתמצאו את הדרך להגיע אליו.

 

  פורסם ב"סלונה":


כל הזכויות שמורות לענת אשד