לנפוש בקיץ עם הילדים

 לנפוש עם הילדים בקיץ - הדברים שחשוב לדעת 
התפרסם בוואלה: (לאתר וואלה לחצו כאן)


 ענת אשד, יועצת להורים ולצוותים חינוכיים ומנהלת פורום מכון אדלר, ממליצה להורים לתכנן ולהתייעץ עם הילדים לגבי יעד החופשה. ישנם הורים שמספרים לילדים על הנסיעה רק כמה ימים לפני וזה חבל, כי בכך הם מונעים מהילדים את החוויה הנפלאה של ציפייה והתרגשות לקראת הטיול. "לאקט ההתייעצות יש ערך מאוד חשוב בתקשורת המשפחתית והבין-אישית", אומרת אשד. "הורים שמתייעצים יוצרים בבית אווירה מאפשרת - שיוויונית ומכבדת. כשמתייעצים עם ילדים מעבירים להם מסר שדעתם חשובה ובכך תורמים להעלאת הערך העצמי שלהם".

לדבריה, גם אם הילדים מעלים רעיונות הזויים ובלתי אפשריים - במקום ללעוג, להתווכח או לסתור את דעתם, ניתן לשוחח ולבדוק יחד עם הילדים עד כמה ריאלי ואופרטיבי הרעיון. "זו הזדמנות נפלאה ללמוד ולהרחיב את הידע על המון תחומים: גיאוגרפיה - חיפוש ארצות במפות, פני השטח, google earth, תרבויות, אתרים, מאכלים, שפות... וכמובן זו הזדמנות לגיבוש משפחתי. גם אם ישנם חילוקי דעות, תחרות או ויכוחים - לא צריך להיבהל - באמצעות השיחות והוויכוחים יקבלו הילדים מיומנויות של משא ומתן"., היא מוסיפה.

 

במהלך השיחה כדאי לברר מה כל אחד מצפה מהטיול, לבדוק אם יש רצונות שמתנגשים - לנסות למצוא יחד פתרונות - ולהסביר שכל אחד צריך להתחשב, לדבר על התנהגות ראויה במקומות ציבוריים, לקבוע מה עושים אם במקרה מאבדים קשר (כדאי לקבוע לפני כל פעילות מקום מפגש). כמו כן, מומלץ בסיומו של כל יום לשבת יחד כל בני המשפחה ולבדוק מה אהבנו במהלך היום ומה הפריע לנו.

מה חשוב להכין ולקחת איתנו לטיול בשביל הילדים?


1. אחד הדברים החשובים בטיול עם ילדים הוא אוכל, ולכן כדאי שההורים יהיו מצוידים באוכל זמין לשעות ההמתנה או הנסיעה. חשוב לזכור שילדים רעבים הופכים להיות עצבניים וחסרי סבלנות. כמו כן, כדאי להכין מלאי של משחקי חברה וספרים לשעות ההמתנה והנסיעה.

2.   כשיש פער גילאים, כדאי למצוא את שביל הזהב, כלומר להתפצל. הורה אחד יצא לפעילות עם הילדים הבוגרים וההורה השני ייקח את הילדים הצעירים לפעילויות שמתאימות להם.

3.  ילדים מתקשים לשבת שעות במסעדה כמו ההורים. זה לא הוגן עבור שאר הסועדים לאפשר לילדים להתרוצץ ולהפריע. לכן כדאי להרבות בפיקניקים או לקצר את השהות במסעדה.

4.   על ההורים לזכור שנסיעה עם ילדים דורשת מההורים הרבה התגייסות וויתור. לפעמים זה קורה כשההורה מרגיש שהוא יכול היה להסתובב שעות - בחנויות, במוזיאונים או לשבת סתם ולבהות בבתי הקפה. עם ילדים זה הופך להיות מסובך, כי יכולת הריכוז והעניין של הילדים היא שונה. במידה ויש צורך לנסוע, צריך לדאוג לעצירות מרובות שבהן הילדים יוכלו להתרוצץ ולהוציא אנרגיה.

5.  חשוב לאפשר לילדים לאוורר רגשות. לקבוע כללים שלא פוגעים אחד בשני, על ידי כך שמדברים רק ב"מסרי אני" (לי זה מפריע... אני צריכה...)


והכי חשוב, הטיול המשותף יכול להוות עבור המשפחה הזדמנות לקרבה שיתוף והתחשבות. שיהיה בהצלחה!

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לענת אשד