הצטרפות ילד שני למשפחה:  

כתבה:  ענת אשד (M.A. חינוך) מנהלת פורום מכון אדלר  ( ינואר 2010)

הורים רבים מבקשים הדרכה איך לעזור לילד הבכור לקבל את האח או האחות התינוקת שמצטרפת למשפחה.  

הילד הבכור גדל באופן טבעי בתחושה שהוא מרכזי והסובבים אותו קיימים על פי רוב כדי לשרת את צרכיו . עבור ההורים הצעירים הוא פלא ונס שמתרחש- וישנן משפחות שהוא גם מהווה התרגשות גדולה למשפחה המורחבת- סבים וסבתות – דודים ודודות.  ההתעסקות סביב הילדים הבכורים מעבירה להם מסר – מוטעה כמובן- שהם נסיכים- וישנם גם הורים שחשוב להם להדגיש לילד שהוא נסיך. למזלו של הילד הבכור מצטרף  למשפחה ילד נוסף.  בזכות האח שמצטרף לומד הילד הבכור להבין שהוא לא יחידי בעולם. הוא לומד להתחלק- לשחק- לנהל משא ומתן- לפתור קונפליקטים – לדעת לוותר וגם לדעת לתת ולהיות אחראי  על ייצור יותר קטן ושברירי.

ישנם הורים שחוששים מההצטרפות של הילד הנוסף –כי חשוב להם שהילד הבכור לא ירגיש מתוסכל- או לא ירגיש קנאה- ולכן הם מעבירים לילד מסר  (לפעמים מסר לא מילולי) ש"עוד מעט איכות החיים שלך תיפגע". עוד מעט אתה כבר תצטרך להתחלק ומבחינת השקפת העולם שלהם – שיתכן והיא מושפעת מהחוויה האישית שלהם כילדים-  עוד מעט אתה עלול לסבול.

 כשהורים מאמינים שהילד יסבול- הוא בדרך כלל מקבל את המסר והוא מרגיש מסכן וסובל.              

רק כשהורים מעבירים לילד מסר שהנה אתה עומד לקבל מתנה גדולה- עומד להצטרף למשפחה חבר לחיים. הנפש  שבעצם תכיר אותך יותר שנים ויותר טוב מהרבה חברים טובים. נפש שאם תשמור איתה על יחסים טובים היא תהיה עבורך המשענת והמשפחה כשההורים ילכו לעולמם. כשההורים מעבירים את המסר הזה- הם כבר פחות חרדים. הורים כאלה יהיו עסוקים בלהפוך את הילד הבכור לשותף בגידול של האח הצעיר .  

לכן,  אם רוצים שהיחסים בין האחים יהיו טובים – אם רוצים שהילדים הבכורים יצליחו להסתגל לשינוי במעמדם- כדאי להפוך אותם לשותפים. להראות להם שהם מסוגלים להיות משמעותיים עבור הילד שהצטרף- לציין בפניהם שמעכשיו יש להם תפקיד להיות אחראים על האח – ולשמש לו דוגמא להתנהלות נכונה ובוגרת.

עצות אופרטיביות:

*טרום לידה- לשוחח עם הילד – לשתף אותו בהתפתחויות- ולהעביר לו מסר שהעזרה שלו ושיתוף הפעולה שלו יהיו חשובים ביותר לאחר הלידה. להעביר לו מסר שהוא נחוץ ומשמעותי וכשכולכם מתכוננים לקראת שינוי.

*לאחר הלידה להציע לבן הבכור לעזור  לטפל בתינוק.  לתת לו תפקידים.  

*לגבי מתנות:. שום בובה או מתנה חומרית לא תשווה למתנה של חבר/ה לחיים . לכן אני    לא מתלהבת ממתנות. אין צורך.

*ישנם הורים שחוששים להביא את הילד לבית החולים ממליצה להפוך את הילד הבכור       לשותף לכן להביא אותו לכל מקום –גם לבית החולים להתנהג טבעיות. לתת  להחזיק       לגעת וכל מה שרק ניתן כדי לחבר ולקרב בין האחים.

* לזכור שכולכם עומדים לעבור שינוי- ולכן להיות סבלניים לעצמכם ולילד.

*לתת לגיטימציה להביע רגשות. לא להיבהל מביטוי רגשות.

*להרבות במחמאות לילד הבכור על העזרה והתרומה.

 

הרבה הרבה נחת- ממני ענת 


כל הזכויות שמורות לענת אשד