מה זה בכלל משנה אם היא בת 17?

ילדה בת 12 עברה אונס קבוצתי. בכתב ההגנה מיהרו לתת תגובה שהנערים חשבו שהיא בת 17. גם אייל גולן חשב שהנערות בנות 17. פתאום הגיל הזה הפך ללגיטימי מבחינת הגברים לעשות בנערות ככל העולה על דעתם

22/12/2013
הפוסט התפרסם ב"סלונה"- למעבר ל"סלונה" לחצו כאן

הידיעה המזעזעת על הילדה בת ה-12 שהותקפה על ידי ילדים בני 14 מעוררת הרבה עצב, תסכול ושאלות של: איפה היו ההורים של הילדה? איזה חינוך קיבלו הנערים? מה קורה עם הילדה הזו עכשיו? היא הרי גוזל רך שרק נולד – איך היא תצליח להשתקם? האם חלילה אלה נורמות שמתפשטות בחברה? האם גופן של הנשים בישראל הופך הפקר כמו בהודו? האם כסדום היינו?

משפט אחד במיוחד הצליח לקומם אותי ונראה לי שהוא משפט שצריך להפחיד את כולנו שנאמר על-ידי עו"ד שמייצג את אחד החשודים: "הוא ידע על גיל מבוגר בהרבה ממה שמספרת לנו המשטרה".

בא לי לסנן את המילה "דחילק" מה זה משנה בת כמה היא? אם הקורבן בת 17 אז מותר לקבוצת בנים לאנוס? לכפות את עצמם? לבעול, לצלם ולתעד? האם הסניגור מנסה כבר עכשיו לתפור את כתב ההגנה? האם כשהבנות מגיעות לגיל 17 הבנים מקבלים רישיון/היתר לאונס?

האם תתחיל עכשיו בבית המשפט התפלפלות הזויה של משפטים כמו – הילדה הסתירה/לא הסתירה את גילה או כרונולוגית היא בת 12 אבל נראית כבת 17.

לאן הגענו?

קשה שלא לעשות את ההקשר עם סיפור ההגנה של אייל גולן. גם כאן התוודענו לעניין הגיל. פתאום גיל 17 הפך להיות משמעותי. ידע או לא ידע שהן בנות 17. אם הן בנות 17 מותר לו על פי חוק. הן "בוגרות" גם אם הן חסרות ישע, גם אם הן ילדות מוכות גורל שנזרקו מהבית ונמצאות במוסדות. מותר להשתמש ולזרוק כי גוף האישה הוא חפץ עובר לסוחר שנועד לספק את תאוות הגבר. האומנם?

משהו כאן לא מסתדר. לא מסתדר לי שאייל גולן מתקבל בתשואות על ידי הקהל גם אחרי שכולם כבר יודעים שהוא היה עם הילדות. הוא נשאר נושא להערצה בעוד הילדות שבקושי יודעות מימינן ושמאלן, שמתנהלות כמו איילה בג’ונגל וניצודות על ידי הטורפים האכזרים – הן אלה שיוצאות לא בסדר – "הן רצו אותו" אומרים פרקליטי השטן והוא כגבר רשאי לשחק בגופן ונשמתן.

קשה גם שלא לחשוב על כך שעדיין ישנן הרבה מאוד נשים שחיות בארץ בתחושה שגופן הפקר. כל הבנות במגזרים השונים שמשיאים אותן בגילאי 17. מי שומר עליהן? האם אין כאן אונס בחסות החוק? כל הנשים שחיות תחת טרור הבעלים. כל הנשים שחוות אלימות פיסית ואלימות כלכלית.

אין מה לעשות – גברים הם הרבה יותר חזקים. עלינו כחברה להגן על הילדות. עלינו לתת להן כלים להגן ולשמור על עצמן פיסית ומנטלית. מצד שני כל אקט של אלימות ושל ניצול כוח וסמכות של הגברים לעקור מהשורש באמצעות חוקים ברורים שעוסקים ב-"עשה או אל תעשה" ולא ב"ידע או לא ידע מה גילה".

ענת אשד היא יועצת להורים ולצוותים חינוכיים.


כל הזכויות שמורות לענת אשד